מאמרים

הלוואות בנקאיות בימי המשבר הכלכלי - המשך למאמר

(כאמור – בצדק מבחינתם), אך הקפאת האשראי הבנקאי רק מחריפה את המשבר וגורמת להאטה נוספת בפעילות הכלכלית כאשר אנשים אינם יכולים לפתח את עסקיהם מפני שאין להם גישה לאשראי בנקאי (אשראי זה הינו כמעט בגדר חובה עבור כמעט כל עסק).

כדור השלג הזה הולך ומתגלגל כאשר כל צעד מחריף את השני – אין הלוואות בנקאיות בגלל המשבר, המשבר מחריף בגלל המחסור באשראי בנקאי, הבנקים כתגובה מהדקים עוד יותר את חגורת האשראי שהם נותנים, וחוזר חלילה.

איך מתמודדים עם הבעיה?

למזלנו הרב, העולם שלנו ספוג ניסיון במשברים כלכליים כאלו ואחרים, והפעם הלקחים הופקו כמו שצריך ויחסית בזמן (היה טוב יותר אילו הופקו מוקדם יותר, אבל זה מה יש...). מיידית הוזרמו כספי ממשלה רבים (טריליוני דולרים) לסקטור הבנקאי על מנת למנוע מבנקים נוספים מלקרוס ולהחמיר את המשבר. לאט לאט החלו בהפשרת שוק האשראי הבנקאי, ותוך זמן קצר מאוד יחסית של כשנה (בשפל הגדול זה לקח קרוב ל 15 שנים!!!), ניתן לומר כי עיקר המשבר כבר מאחורינו.

עם זאת, אסור למנהיגים הכלכליים של העולם להיכנס לשאננות – עדיין ישנה עבודה רבה לבצע, ויש להישאר עם האצבע על הדופק כל הזמן על מנת לוודא כי העולם לא יגלוש שוב למשברי נזילות או הקפאות אשראי כאלו ואחרות.

כמו שזה נראה כרגע – הכלכלה העולמית חזרה לנוע במסלול לפריחה כלכלית ורווחה חברתית.

חזרה לחלק ראשון