מאמרים

הלוואות בנקאיות בימי המשבר הכלכלי

הלוואות בנקאיות בימי המשבר הכלכלי

המשבר הכלכלי שפקד את העולם בסוף שנת 2008 וליווה את רוב מדינות המערב גם במהלך שנת 2009 נחשב לאחד החמורים שהעולם ידע מאז השפל הגדול של שנות השלושים.

המשבר האחרון נבע מהתפוצצות בועת הנדל"ן בארצות הברית, כאשר הבנקים מצאו עצמם עם מאזנים המלאים בנכסים שערכם אינו וודאי או נמוך בהרבה ממה שחשבו בהתחלה, מה שהוביל למשבר אשראי חמור מעין כמוהו, כלומר – לקיפאון כמעט מוחלט בשוק ההלוואות הבנקאיות.

כדור השלג

כאשר פרץ המשבר והחריף למימדים חסרי תקדים בספטמבר 2008, נוצרה תופעה של כדור שלג בכלכלה האמריקנית ובעקבותיה גם בכלכלה העולמית. לנוכח החרפת המשבר והנבואות השחורות שפוזרו אז לכל עבר, נוצר פחד בקרב המשקיעים לבצע השקעות חדשות, אך חמור מכך הבנקים עצמם הקפיאו לחלוטין את הענקת ההלוואות הבנקאיות. הסיבה להקפאה ברורה – הבנקים פחדו כי ההלוואות החדשות שיתנו לא יוחזרו להם. פחד זה מוצדק לחלוטין שכן היה אז ברור כי הכלכלה עומדת בפני מיתון חמור, כך שלווים רבים יאבדו את עבודתם וכך גם את כושר ההחזר שלהם, וזאת בנוסף לעובדה כי אותם בנקים (או יותר נכון – אלו ששרדו את המשבר ולא קרסו) חוו זה עתה מכה קשה כתוצאה ממדיניות הענקת הלוואות לא אחראית ולא נכונה במהלך השנים האחרונות.

אם כך נוצר כאן סוג של פרדוקס – הבנקים לא מעוניינים להעניק הלוואות חדשות

המשך מאמר